Mida kõik kontaktläätsede kasutajad teadma peaksid!?
Kõigepealt tuletame meelde, et kontaktläätsede kasutusaeg algab sellest momendist, kui steriilne pakend on avatud ja lääts esimest korda silma pandud ning ei olene väga sellest, kui tihti läätsesid kasutatakse.
Kõikide läätsede kohta on tootjad andnud selged ettekirjutised, kui kaua võib läätsesid kanda. Läätsede üle ettenähtu perioodi kandmine ei pruugi esialgu koheselt ebamugavustunnet ega ärritust tekitada, kuid pikas perspektiivis võib läätsede üle ettemääratud aja kasutamine tekitada püsivaid kahjustusi.
Mida teha:
Kuna läätsed paned Sa endale silma, siis on oluline, et need oleksid puhtad, et vältida mustuse sattumist silmadesse, mis võib omakorda tekitada erinevaid tüsistusi. Pese käed puhta vee ja seebiga (soovitatavalt võiks seep olla lõhnatu) ning kuivata puhta rätikuga. Alles pärast seda ava läätsepakend.
Kuigi läätsed on tegelikult vastupidavamad, kui nad tunduvad, siis võib paraku tekkida olukordi, kus lääts on saanud kahjustada. Et läätsed peaksid vastu kogu ettenähtud kasutusaja, väldi läätsede puudutamist küüntega. Samuti on oluline jälgida hooldusvedeliku kogust konteineris. Vedelikku peaks olema piisavalt, et lääts on täielikult kaetud, kuid mitte kogu konteineri ulatuses kuna siis võib lääts jääda konteineri kaane vahele.
Tihti tuleb ette perioode, kus läätsesid ei kanta. Olgu see siis seotud külmetushaigustega või vaja lihtsalt silmadele puhkust anda. Sel ajal tuleb kindlasti jälgida, et läätsed konteineris ära ei kuivaks. Soovitame vähemalt kord nädalas kontrollida läätsede olukorda ja vahetada seisnud vedelik uue vastu välja. Niiviisi saad hoida läätsed ideaalses olukorras ning uuesti kasutusele võttes, ei tekita läätsed ebamugavustunnet.
Sama oluline kui on käte puhtus läätsede käsitlemisel on oluline ka konteineri puhtus. Pärast igat korda, kui oled läätsed konteinerist välja võtnud loputa konteiner hooldusvahendiga ning jäta avatult kuivama. Kindlasti ära kasuta konteineri loputamiseks kraanivett, kuna seal võib leiduda mikroorganisme, mis silma sattudes võivad tekitada põletiku.
Kuna läätsekandmisel on väga oluline hügieen siis on oluline ka vahetada läätsekonteinerit. Meie silmaarst soovitab vahetada konteinerit sama tihti, kui vahetad läätsesid, kuid üle kolme kuu ei tasu siiski ühte ja sama konteinerit kasutada.
Läätsed pane silma enne kosmeetika kasutamist, nii on väiksem võimalus, et midagi jääb läätse alla ja ei teki ebamugavustunnet. Kui võtad kosmeetikat maha, siis kõigepealt võta läätsed silmast ning siis puhasta silmad.
Kuigi enamus läätsedel on ka UV kaitse ei ole see siiski piisavalt tugev, et kaitsa päikesekiirguse eest. Samuti hakkab tugev päikesekiirgus kuivatama läätsesid. Sellisel juhul soovitame kasutada niisutavaid silmatilkasid, mis taastavad mugavustunde. Arvutiga töötades soovitame kindlasti kasutada ka niisutavaid silmatilkasid kuna pidevalt ekraani vaadates silmade pilgutamine aeglustub. NB! Enne solaariumit soovitame läätsed silmast välja võtta või samuti kasutada niisutavaid silmatilkasid.
Kuigi paljusid läätsesid võib kanda päevaläätsedena iga päev või lausa ööpäevaringselt siis soovitame ikkagi teha võimalusel kord nädalas üks läätsevaba päev. Samuti võib meeles pidada, et seoses rasedusega võib läätsetaluvus väheneda.
Mida mitte teha:
Kui Sul on sellised läätsed, mis on mõeldud ainult päevaseks kasutamiseks siis kindlasti pea ka nendest ettekirjutistest kinni. Päevase kasutusajaga läätsed ei lase üldjuhul sama palju hapniku läbi, kui ööpäevaringsed läätsed mistõttu tekib ärgates ebamugavustunne ning ärritus.
Kindlasti ei ole hea mõte oma läätsesid laenata kellelegi teisele. Läätsedesse peaks suhtuma nagu hambaharja. Igal ühel on oma ning kui kord on juba üks kasutanud, ei soovita kindlasti laenata hambaharja teisele inimesele. Samuti läätsede panemine suhu, loputamine vee või muude selleks otstarbeks mitte ettenähtud vedelikkudega on väga halb nii Sinu silma heaolule, kui ka läätsedele.
Enamus inimestel on tavapärane kord aastas põdeda nohu, köha ja muid gripihaigusi. Sellel perioodil ära läätsesid kanna. Haigustest tingitud bakterid võivad niiviisi sattuda silmadesse, mis võivad tekitada põletikku ning ebamugavustunnet.
Läätsedega ujumine tähendab kokkupuudet soolase või kloorise veega. Nii sool kui kloor kahjustavad läätsesid, mis tähendab, et kandmisaeg lüheneb ning läätsed on silmas ebamugavamad. Ujuma minnes soovitame kasutada ujumisprille ning saunas või duši all läätsed üldse ära võtta.
ükskõik, mis hetkel võib tekkida olukord, kus on vaja viivitamatult läätsed eemaldada või lihtsalt neid puhastada. Et see olukord ei muutuks tragöödiaks soovitame alati läheduses hoida puhta hooldusvahendiga täidetud konteinerit. Tuletame meelde, et erinevaid hooldusvahendeid ei ole hea samaaegselt kasutada kuna nii võib kergelt tekkida ärritus silmas.
Vead kontaktläätsede kandmisrežiimis või hoolduses võivad põhjustada sarvkesta probleeme.
Kõige ohtlikum on sarvkesta mikroobne põletik ehk keratiit. Keratiiti võivad põhjustada erinevad mikroobid ja ka algloomad. Acanthamoeba on väga levinud algloom, kes elab mullas ja magedas vees. Amööb võib silma sattudes põhjustada väga valuliku keratiidi, mis halvimal juhul võib lõppeda nägemise kaotusega nakatunud silmas. Amööbiga võib nakatuda silmade kokkupuutel basseini- või isegi kraaniveega. Läätsede kastmine vette suurendab infektsiooniohtu oluliselt, sest amööbile meeldib elada silma ja läätse vahel.
Mikroobse keratiidi sümptomid on valguskartus, hägune nägemine, limane või mädane eritis silmast, punane silm, valu ja laugude turse. Kontaktläätsede vale kandmine võib põhjustada ägedat punast silma, sarvkesta perifeerseid haavandeid, infiltratiivset keratiiti, pindmisi sarvkesta vigastusi ja papillaarkonjunktiviiti. Kõigi nende haiguste korral on silm punane, esineb valu, erineval määral valguskartust, hõõrumistunnet ja pisarate voolu.
Iga päev kontrollige ja jälgige, kas nägemine on selge, silmadel mugav ning ei puneta. Kui silmad kasvõi ühele neist tingimustest ei vasta, lõpetage kontaktläätsede kandmine ning võtke ühendust silmaarstiga.
Vaatamata sellele, et kontaktläätsede kandmisel ei esine probleeme, soovitame kord aastas külastada oma silmaarsti või optometristi, kes kontrollib silmi ja vajadusel muudab läätsede parameetreid, kandmisreziimi või hooldusvahendeid. Kõik ikka selleks, et nägemine oleks ideaalne ning mugav.
Dr. Merle Piik
Pupilo silmaarst