Kindlasti on igal läätsekandjal juhtunud, et läätsi kantakse kauem, kui tootja ette kirjutanud. Oleme kuulnud lugusid, kus ka ühepäevaseid läätsi kasutatakse mitu päeva järjest. Selleks, et Sa ei rikuks enda silmi ning saaksid läätsi kasutada probleemidevabalt ning ilma, et riskiksid enda silmade tervisega, anname väikese ülevaate, miks läätsi üle tähtaja kanda mingil juhul ei tohi.
Kontaktläätsede kandmisaja määrab nende materjal
Kontaktläätsi tehakse enamasti kahest erinevast materjalist: hüdrogeel ja silikoonhüdrogeel.
Hüdrogeelist kontaktläätsi võib kanda maksimaalselt 8 tundi päevas, kuna nende hapnikujuhtivus (DK/t) on madalam ning seetõttu võib üle aja kandmine mõjutada silma varustamist hapnikuga. Enamus ühepäevaseid läätsi on hüdrogeelist nagu näiteks Soflens Daily ja ka osad kuuajalised, näiteks Soflens 59 ning kolmekuulised Soflens 38 läätsed.
Silikoonhüdrogeelist läätsi võib kanda kauem, kuna nende hapnikuläbilaskvus on tunduvalt kõrgem. Tegemist ongi peamiselt ööpäevaste kontaktläätsedega, mõnda neist võib isegi järjest kuni 30 päeva kanda. Soovitav on siiski ka nende läätsede puhul anda vahepeal silmale puhkust ja teha vähemalt 1 läätsevaba päev nädalas. Silikoonhüdrogeelist on näiteks Biofinity ja Acuvue Oasys
Kontaktlääts on nagu svamm, mis imab endasse kõike nii väliskeskkonnast kui ka silma enda pisaravedelikust (valgud, mineraalid, bakterid jne). Seega, mida kauem läätse kanda, seda rohkem erinevaid jääkaineid läätsedele ladestub. Kuna neid ladestunud jääke palja silmaga ei näe siis võibki arvata, et kõik on korras. Tegelikkuses isegi korrapärase hooldusega ei ole võimalik kõiki ladestusi eemaldada ning need loovad head tingimused põletike tekkeks.
Kõrvalmõjud, mis võivad tekkida läätsede ülekandmisel:
- Silmade valu
- Udune nägemine
- Valgustundlikus
- Ärritunud (punased) silmad
- Rohke pisarajooks
- Veresoonte sissekasvamine sarvkesta
- Silmapõletik (keratiit ehk sarvkesta põletik ja konjunktiviit ehk sidekesta põletik).
Kui kanda läätsi kauem kui tootaja seda on lubanud, siis silma tervisele mõjub see halvasti isegi kui kandja ise tunneb, et läätsed on mugavad ja silmade tervis korras. Vältimaks hapnikupuudusest tekkivate veresoonte sissekasvamist sarvkesta ning läätse pinnale ladestuvatest jääkainetest põhjustatud põletikke, on soovitav kasutada kontaktläätsi optometristi poolt soovitatud viisil või maksimaalselt tootja poolt lubatud ajani.
Hoolitse kindlasti ka nende läätsede eest, mida kannad harva (nt värvilised 3-kuulised "peoläätsed"). Olenemata sellest, et kannad neid harva, peaksid nende eest hoolitsema samamoodi nagu tavaläätsede eest ning vahetama neid tootja poolt ettenähtud aja tagant. Ainult nii hoiad oma silmade tervise korras.